Brodno1

Stacja Metra „Bródno”

Warszawa

Technologia hydroizolacji Xypex została zastosowana na wielu stacjach, tunelach i komorach odstawczych metra w Warszawie począwszy od stacji „Ratusz” w latach 90-tych a kończąc w 2022 r. na stacji „Bródno”. Xypex to nie tylko budowle podziemne czy fundamenty budynków i budowli. To także skuteczna izolacja i ochrona przed agresją chemiczną stosowana w oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody.

Przed ponad 50 laty grupa chemików z Xypex Chemical Corporation, wykazując się niezwykłą pomysłowością, opracowała technologię, która zmieniła sposób zabezpieczenia betonu przed penetracją wody i innych cieczy.

tech-banner

Podstawę opracowania technologii  krystalizacji Xypex  stanowiła dogłębna znajomość budowy chemicznej i fizycznej betonu. Beton jest z natury porowaty. Kapilary, przypominające kształtem rurki, stanowią naturalny element jego masy i pozwalają na przepływ wody i innych cieczy. Naukowcy z firmy Xypex odkryli możliwość chemicznej modyfikacji betonu, która polega na wypełnianiu tych kapilar tak, aby zapobiec przenikaniu wody i innych cieczy w jakimkolwiek kierunku. Poprzez dyfuzję aktywne chemikalia zawarte w produktach Xypex wykorzystują wodę jako medium migracyjne, aby wnikać i przemieszczać się kapilarami betonu. Proces ten przyspiesza reakcję chemiczną pomiędzy produktem firmy Xypex, wilgocią oraz produktami ubocznymi hydratacji cementu, tworząc nową, nierozpuszczalną strukturę krystaliczną. Ta szczelna struktura integralna z betonem wypełnia kanały kapilarne uszczelniając beton. 

Fakt, że technologia krystalizacji Xypex  jest opracowana i wykorzystywana w tysiącach zróżnicowanych projektów obiektów na całym świecie, wymagających wodoszczelności, stanowi następstwo oryginalnej koncepcji wodoszczelności betonu przez krystalizację. . Hydroizolacja betonu poprzez krystalizację była pomysłem, który przekształcił się w technologię dzięki temu, że chemicy z firmy Xypex odkryli możliwość modyfikacji struktury betonu tak, aby ją ulepszyć. Obecnie kontynuujemy tę tradycję.

 
 • Wprowadzenie do technologii krystalizacji Xypex

  Podstawą rozwoju technologii krystalizacji Xypex  było pełne zrozumienie chemicznych i fizycznych właściwości betonu. Beton ma strukturę porowatą. Kapilary w kształcie rurek są naturalnymi elementami jego struktury i pozwalają na przepływ wody oraz innych cieczy.

  Badacze z firmy Xypex odkryli metodę chemicznej modyfikacji betonu, która powoduje wypełnienie tych kapilar w celu uniemożliwienia przenikania wody i innych cieczy z każdej strony. Ta integralna struktura wypełnia kapilary, zapewniając hydroizolację betonu.
  2
 • Animacja dotycząca technologii krystalizacji Xypex

  Sposób, w jaki technologia krystalizacji Xypex  zapewnia hydroizolację i ochronę betonu, wciąż fascynuje technologów betonu oraz wykonawców na całym świecie. W tej animacji , za pomocą znacznego powiększenia jednej kapilary, przedstawiono, jak produkt Xypex penetruje beton i jak zaistniała reakcja katalityczna prowadzi do utworzenia nierozpuszczalnych kryształów i struktury betonu, która charakteryzuje się trwałą wodoodpornością nawet w przypadku skrajnie wysokiego ciśnienia hydrostatycznego. 
   

  3
 • DYSTRYBUTOR

  Adam Durka

  KRYSTAL – BET Sp. z o.o.
  Tel: +48 502 771 183
  E-mail
 • Rejestracja na E-News
Scroll to top